Laser, nakładki
Co to jest:
Tak zwane „Wybielanie Zębów” jest nazwą potoczną. Prawidłowym określeniem jest usuwanie zanieczyszczeń nabytych, którego skutkiem jest rozjaśnienie zębów ale w obrębie koloru, który posiadamy. Utleniają się barwniki zawarte w szkliwie. Prace protetyczne, wypełnienia nie zmieniają barwy.
Jeżeli pacjent ma szare zęby (które są trudne do rozjaśniania), to po zabiegu nie będą one białe. Tak samo żółty kolor nie zmieni się w biały. Po jednej lub kilku sesjach można zbliżyć się do koloru, który mieliśmy w wieku dojrzewania.
Techniki rozjaśniania:
Nocne nakładkowe rozjaśnianie polega na wykonaniu indywidualnych nakładek, które są najkorzystniejsze dla śluzówki pacjenta i do tych nakładek pacjent aplikuje żel na powierzchnie licowe. Jest to czynność wykonywana po ostatnim posiłku, przed pójściem spać. Czas zabiegu to 4-6 godzin. Rano nakładki zdejmowane są z zębów i należy je umyć w letniej wodzie. Zęby umyć pastą tzw. wybielającą / np. Biorepare/ .
Ta technika jest najskuteczniejsza i w zależności od ilości dni stosowania może dać efekt na 6-12 miesięcy. Nie da się precyzyjnie określić na jak długo zęby pozostaną jaśniejsze gdyż zależy to od zbyt wielu czynników jak np.: codziennego dokładnego mycia zębów, rodzaju spożywanych pokarmów, płynów, rodzaju szkliwa.
Jest to metoda nieszkodliwa dla szkliwa zębów.
Rozjaśnianie lampą. Stosowane w gabinecie stomatologicznym. Stomatolog aplikuje żel na zęby i przykładany jest tubus lampy blisko zębów. Światło w czasie 15-30 min ma za zadanie aktywować proces.
Z obserwacji wynika, że jest to metoda mało skuteczna gdyż często nie widać efektu po zabiegu lub jest on szybko utracony. Jednocześnie narażamy ząb na przegrzanie.
Rozjaśnianie laserem. Z obserwacji wynika, że jest to metoda korzystna dla pacjentów, którzy mają nadwrażliwe okolice przydziąsłowe, nie mają czasu na system nakładkowy i chcą przed jakimś spotkaniem rozjaśnić zęby. Trzeba pamiętać, że w każdym systemie obowiązuje tzw. biała dieta. Przez dwa tygodnie nalęży bezwzględnie przestrzegać spożywania płynów i stałych pokarmów nie zawierających substancji przebarwiających szkliwo zęba.
Zabieg wykonany laserem /szczególnie 2-sesje od razu/ jest praktyczny gdyż na jednej wizycie zapewnia poprawę wizualną.
Pasty do zębów tzw. wybielające służą do częściowego usuwania przebarwień powstających w wyniku spożywania na co dzień pokarmów zawierających barwniki. Dodatkowo mogą one podtrzymywać efekt po rozjaśnianiu zębów.
Nie zalecam swoim pacjentom stosowania pasków. Opinie na ich temat nie są korzystne ze względu na „nierówny” efekt i niską skuteczność.
Rozjaśnianie zębów martwych, po leczeniu kanałowym wykonuje się techniką od wewnątrz tj. zakładanie preparatów do wewnątrz korony zęba przez lekarza. Po kilku wizytach często uzyskujemy trwałą zmianę koloru zbliżoną do zębów sąsiednich.
WAŻNE:
Podczas rozjaśniania zębów i do dwóch tygodni od jego zakończenia należy przestrzegać tzw. białej diety. Nie należy w tym czasie spożywać pokarmów i płynów posiadających barwniki oraz unikać używek.
Przykłady: nikotyna,kawa, czarna herbata, czerwone wino, Coca-cola, buraki, soki owocowe, owoce cytrusowe, kiszona kapusta, czarna porzeczka, jagody, pomidory itp.
Jeżeli zbyt dużo preparatu zostanie nałożone do nakładki wówczas jego nadmiar wydostanie się na śluzówkę. Należy usunąć go np. zwilżonym palcem.
Ból:
Prawdą jest, że niektórzy pacjenci odczuwają podrażnienie w trakcie rozjaśniania zębów a niektórzy z nich nawet bardzo silne. Są sposoby aby pomóc takim pacjentom ale nie dotyczy to wszystkich pacjentów. Ból nie wynika z uszkodzenia zębów a jedynie zwiększonej wrażliwości na bodźce dochodzące do szkliwa.
Dla tych pacjentów korzystniejsze jest rozjaśnianie zębów techniką laserową.